EXTRÉMNE VEĽKÁ PLETENÁ DEKA NA VEĽKÝCH IHLICIACH z EXTRA HRUBEJ VLNY

extra_hruba_vlna_deka_blanket_wool_knitting_merino_vlna-art

EXTRÉMNE VEĽKÁ PLETENÁ DEKA NA VEĽKÝCH IHLICIACH z EXTRA HRUBEJ VLNY

Rozhodla som sa napísať článok o mega veľkej a tučne dobre vyzerajúcej deke z vlny, ktorá je momentálne veľké terno na internete. Totiž…  blíži sa nám zima a my ženy sme pocítili povinnosť zazimovať  svoju rodinu do niečoho v čom na betón nezmrzne J  Telefonáty a emaily na tému tejto neodolateľnej deky už prevyšujú moju schopnosť odozvy, či reakcie.

Idem teda vysvetliť  PREČO a ak inak, tak AKO si túto vlnu zaobstarať a ako si z nej deku extra mega veľkú vyrobiť.

 

Táto deka z vlny vážne láka pozornosť , pretože vypadá neskutočne dobre. Vlna je úžasný materiál s ktorým určite nič v interiéri nepokazíte a má skvelé vlastnosti, vďaka ktorým je vhodná aj pre malé deti či alergikov. Je antibakteriálna, má výborné termoregulačné vlastnosti a tiež je samočistiaca. Znie to asi zvláštne, ale áno je to tak. Funguje to presne ako na ovečke, ktorá sa zašpiní a jeden deň vypadá ako prasiatko a na druhý je ako obláčik. ( Samozrejme pokiaľ tie ovce nie sú  chované v intenzívnej špine ).

 

Tu na fotke máme deku, ktorá je upletená na veľkých ihliciach 30 až viac mm.  Je upletená z vlny, ktorá sa predáva na trhu pre ďalšie spracovanie, ako je mokré či suché plstenie, pradenie na kolovrátku, alebo ďalšie rôzne tvorivé činnosti.  Táto vlna je priemyselne vypratá, vyčesaná a farbená.  Je dostupná v rôznych možných farebných odtieňoch z rôznych druhov ovečiek a tiež v rôznej hrúbke jemnosti, ktorá sa pri  vlne meria v micrometroch.

Po vyčesaní vlny v továrni vzniknú dlhé pásy vlny o šírke cca 8-10cm a ich dĺžka môže byť niekoľko 100m, poľa toho koľko kg v bale je namotaných.  Vlákna v týchto vyčesaných pásoch vlny idú všetky jedným smerom a práve preto sa s vlnou veľmi dobre pracuje. Jednoducho sa z nej odtrháva, alebo oddeľujú vlna k ďalšej tvorbe, na čo je aj určená.

 

Ak si upletieme deku z tejto ( budem ju volať v článku „SUROVÁ VLNA“ , aj keď toto označenie nie je správne a som si toho vedomá ) „surovej vlny“ skôr či neskôr budeme mať hlavu v smútku. Práve tak jednoducho, ako som opisovala sa aj z našej deky začnú vyťahovať  vlákna vlny čo i len pri najmenšom zachytení, zaháknutí. A prečo?? Lebo z vlákien nebola vytvorená niť, priadza. Nebol im dodaný skrut.

Či už pri priemyselnom, alebo ručnom pradení na kolovrátku dávame vláknam SKRUT na základe ktorého získavajú PEVNOSŤ. Tým sa stávajú priadzou. Priadzu môžeme mať  jedno, alebo niekoľko nitkovú – vrstvovú. Čím je viac vrstvová, tým je pevnejšia. Viac vrstvovú priadzu získame spradením dvoch a viacej vrstiev- jednonitiek  dokopy. To znamená, že po krátkej dobe budete mať doma zúrivo vyzerajúcu strapatú deku za slušné peniaze, na ktorej ste sa aj slušne narobili. To že pliesť na ihliciach viete totiž neznamená, že bez problémov či párania uštrikujete na prvý krát túto EXTRA veľkú deku pomaly na ihliciach veľkých ako sú vaše garniže. A logicky čím viac ju budete párať, tým viac bude zúrivo strapatá, chlpatá!!! Ďalší fakt pri tejto deke je spotreba, ktorá je dosť vysoká  4-5kg , keďže sa pletie na 30 a viac mm ihliciach zo šírky 8-10cm pásu surovej vlny. Viete si predstaviť túto deku odložiť niekam ??? Ibaže by sme pre ňu kúpili aj extra skriňu domov J

 

Ak ste sa napriek tomuto všetkému z tejto extra hrubej deky z nespradenej – surovej vlny nevyliečili a tvrdohlavo ju chcete mať doma, viem vám vlnu zaobstarať, avšak ja neodporúčam pliesť z nej deky.

 

Napriek tomu sa netreba vzdať veľkej a krásnej deky z vlny, len si ju spravme z UPRADENEJ VLNY.

Viem pre vás upriasť vlnu 1-nitku práve z materiálu, ktorý sme v článku popisovali  a nazvali ho surová vlna.

Jedno klbko mnou pradenej EXTRA HRUBEJ VLNY má cca 1120g, +/- 120m, na 25mm ihlice.  Cena je +/-  126 €/ 1120g.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Eshop je pozastavený. Pre viac info nás kontaktujte na čísle 0915 796 116. Skryť