časté otázky a hrúbka vlny

1.       Priadze vlny sa mi páčia, no predstavujem si iné farebné kombinácie pre môj projekt.

Na stránke mám tvorbu z mojej fantázie a predstavy. Je možné ma kontaktovať a na farebnosti sa dohodnúť. To platí aj o materiáli a technike spracovania priadze. Kontaktovať ma môžete cez e-mail stella.kriskova@gmail.com, alebo cez správu na FB stránky Stella-art

2.       Dá sa vyrobiť priadza dodatočne taká istá, ako je na stránke?

Vlnu farbím ručne a táto tvorba je jedinečná. Nikdy sa mi nepodarí dodatočne namiešať rovnaké farebné odtiene a farebné kombinácie. Pri opakovanom objednávaní priadze treba rátať s farebným rozdielom. Ak viete, že idete robiť projekt, ktorý si vyžaduje väčšie množstvo priadze vlny, je dobré sa dopredu dohodnúť. Na jedno farbenie je možné urobiť požadované množstvo v jednej farebnej línii.

3.       Neviem koľko priadze by som potrebovala na výrobu môjho projektu.  

Vlna je veľmi ľahká a tak sa netreba orientovať podľa gramáže! Skôr sa treba orientovať na dĺžku. Tu je pár ukážok aj so spotrebou.

šatka z vlny SÚMRAK – spotreba 32g, 96m, háčik č.3,5mm

  háčkovanie MIRI

čiapka z vlny COLOR – /vlna- hodváb/ – spotreba 38g, 114 m, ihlice č. 3mm

 pletenie MIRI 

nákrčník z vlny LEVANDUĽA – /vlna merino/ – spotreba 148g, 67,5m, háčik č. 15mm

 háčkovanie MIRI 

Dá sa približne vyrátať spotreba na váš projekt. Ak viete, koľko gramov, metrov a na akej veľkosti háčika či ihlíc je udaná spotreba pre odporúčanú priadzu na daný projekt. Upozorňujem, že aj tento výpočet by bol iba orientačný lebo pri pletení záleží aj na materiáli. Keby sme porovnávali napr. spotrebu bavlny s vlnou, treba si uvedomiť, že materiál sa bude v každom prípade inak háčkovať – pliesť. Vlna je pružná, zatiaľ čo bavlna je pevného charakteru. Výsledok bude mať samozrejme podobný efekt. Čiapka upletená z bavlny bude pevná, zatiaľ čo čiapka z vlny sa pružne a vďačne prispôsobí obvodu hlavy.

4.       Nerozumiem popisu hmotnosti priadze.  

Tu nájdete tabuľku, ktorá vám objasní hmotnosť priadze, ktorú udávam aj ja. Je to štandard – norma, ktorú používajú v USA a vďaka nej sa budete vedieť zorientovať o akú priadzu ide.

 

hmotnosť priadze SUPER FINE FINE LIGHT MEDIUM BULKY SUPER BULKY
kategória priadze  BABY, FINGERING, SOCK BABY, SPORT DK, LIGHT, WORSTED AFGAN, ARAN, WORSTED CHUNKY, CRAFT, RUNG BULKY, ROVING
odporúčané ihlice 2,25 – 3,25 3,25 – 3,75 3,75 – 4,5 4,5 – 5,5 5,5 – 8 8 a viac
oká na 4palce – 10,16 cm 27 – 32 23 – 26 21 – 24 16 – 20 12 – 15 6 – 11
odporúčaný háčik 2,25 – 3,5 3,5 – 4,5 4,5 – 5,5 5,5 – 6,5 6,5 – 9 9 a viac
oká na 4palce – 10,16 cm 21 – 32 16 – 20 12 – 17 11 – 14 8 – 11 5 – 9

Určite ste si všimli, že kategórie majú dosť veľké rozpätie pre určenie háčika, ihlíc a tiež počet očiek. Tabuľka je orientačná, aby sme si spracovanie danej hrúbky priadze vedeli zadeliť. 

Je jasné, že ak mám napr. priadzu hmotnosť – SUPERFINE/ BABY,FINGERINK,STOCK/ a použijem najmenšie odporúčané ihlice – 2,25mm, mala by som dosiahnuť cca 32 očiek na 10,16cm. 

5.       Čo znamená jednonitka a dvojnitka?

Jednonitk je priadza, ktorá je z jedného vlákna a dvojnitka je priadza z dvoch skrútených vlákien dokopy. Ale pozor! To neznamená, že dvojnitka je hrubšia. Môže byť upradená aj tenšie ako jednonitka. 

7.       Čo je superwash vlna merino?

Je to merino vlna, ktorá je špeciálne chemicky upravovaná, aby sa nesplstila a nezbehla sa. Je možné ju prať v pračke na programe učenom pre jemné prádlo – vlnu. Ja osobne to aj tak ale nerobím a ani neodporúčam. Som presvedčená o tom, že táto vlna si zaslúži osobný prístup a pokiaľ chceme, aby nám výrobky z nej dlho vydržali čo najkrajšie, perme ju radšej v rukách 🙂

Viac tu: http://www.vlna-art.sk/caste-otazky-a-hrubka-vlny/

Eshop je pozastavený. Pre viac info nás kontaktujte na čísle 0915 796 116. Skryť