HODVÁB

Táto lesklá guľa na fotke je ten najjemnejší materiál na svete – hodváb z priadky morušovej.

Je to žltkavobiely motýľ so širokými krídlami a pripomína nočného motýľa, takže žiaden krásavec. No napriek t

omu dokáže vyprodukovať materiál, ktorý sa už tisícročia považuje za ten najkrajší, najvznešenejší a najjemnejší materiál v textilnom priemysle.

HISTÓRIA HODVÁBU

Hodváb objavila v Číne  jedna z konkubín cisára Chuang-ti, ktorý žil približne 3000 rokov pred Kristom. Najstráženejším tajomstvom na svete bola práve technológia výroby hodvábu, ktorá sa podarila Číňanom utajovať celých 2000 rokov. Legenda hovorí, že toto veľké tajomstvo prezradil jeden mních, ktorý slúžil pre cisára Justiniána. Bol prvý, ktorému sa podarilo prepašovať z Číny vajíčka priadky morušovej v bambusových paličkách. Veľká vďaka patrí tomuto mníchovi – pašerákovi 🙂

Na Slovensku sa priadka morušová začala pestovať koncom 17 storočia a najväčší rozmach hodvábnictva bol u nás za Márie Terézie.

HODVÁBNIK MORUŠOVÝ

Hodvábnik morušový má ako motýľ v skutku krátky život. Trvá iba tri dni, no za túto krátku dobu stihne naklásť statné potomstvo a to až okolo 400-500 vajíčok. Húsenica má po vyliahnutí z vajíčka približne 3mm a živí sa výlučne iba listami z morušovníka, ktoré nemôžu byť chemicky striekané. Počas svojho života, ako húsenica je veľmi žravá a zvlieka sa až 4x. Po poslednom zvliekaní, keď húsenica dosiahne 30násobok pôvodnej veľkosti sa zakuklí. Vytvorí hodvábne vlákno, do ktorého sa zamotá. Tento zámotok sa volá kokón a húsenica ho vytvára snovacími žľazami. Vylučuje nimi šťavu v tvare dvoch vlákien, ktoré sa spoja v jedno a na vzduchu rýchlo stuhnú. V takomto jednom zámotku je vlákno, ktoré je dlhé približne 900-1000m a jeho hrúbka je okolo 0,037mm. Toto vlákno sa namotáva na špeciálny kolovrátok a tak vzniká hodvábna niť. Hodvábne vlákno má trojuholníkový prierez vďaka ktorému sa svetlo veľmi dobre odráža a zabezpečuje hodvábu úžasný lesk.

Na výrobu 1kg hodvábu je potrebných asi 2-3 tisíc kusov kokónov.Ak získame po rozpletení jedného kokónu necelý 1km neprerušovaného vlákna, tak 9 až 10 kokónov by nám malo stačilo na dosiahnutie Mount Everestu.  Podľa záznamov z knihy Fielbook of Natural History, 1949 od EL. Palmera, 1kg hodvábu obsahuje vlákno dlhé približne 3 200km.

Foto hore – lesklá guľa je 1kg hodvábu. Tak som zvedavá, ako dlho mi bude trvať, kým mi prejde prstami 3200km hodvábu 🙂

VLASTNOSTI HODVÁBU

Hodváb sa dokáže prispôsobiť rôznym teplotám a vie ich regulovať. Preto v zime dokáže zahriať a v lete príjemne ochladiť naše telo. Výborne absorbuje vodu, ktorú odparuje späť do ovzdušia, tým pádom nepôsobí mokrým dojmom.

STAROSTLIVOSŤ O HODVÁB

  • Hodváb perte vždy iba v rukách a to pri max. teplote 30tich stupňov.
  • Používajte iba prostriedky určené na pranie vlny a hodvábu.
  • Po vypratí hodváb zabaľte do froté uteráka a vodu jemne vytlačte.
  • Sušte vo vodorovnej polohe na vzduchu. Nikdy nie na priamom slnečnom žiarení! Dlhodobé pôsobenie slnka na hodváb môže poškodiť hodvábnu tkaninu. Tiež sa vyhnite sušeniu na ohrevných telesách!
  • Priamy kontakt alkoholu s hodvábom môže tiež poškodiť tkaninu, preto treba dávať pozor pri parfémovaní.
  • Hodváb žehlite ešte za vlhka, naruby a pri najnižšom možnom stupni.

Eshop je pozastavený. Pre viac info nás kontaktujte na čísle 0915 796 116. Skryť